  • Mfr # 927.5-63-1/4X20-40-A
  • Zoro # G311800204
/ea
Key Features
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Overall Width
0.75 in
Thread Type
Fine
Overall Length
2.855 in
Handle Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
927.5-63-1/4X20-40-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Width
0.75 in
Overall Length
2.855 in
Thread Size
1/4"-20
Center Height - Maximum
0.64 in
Clamped Height
0.955 in
Handle Width
0.63 in
Thread Length
1.57 in
Handle Length
2.48 in
Details
Item
Cam Handle
Handle Type
Adjustable Cam Lever
Thread Type
Fine
Handle Material
Stainless Steel
Standards
RoHS
Features
Measurement System
Inch
Hardware Material
Thread Material
Clamping Force - Maximum
697 lbf
Clamping Distance
0.03 in