  • Mfr # 2180-NBR-13-D-30.48
  • Zoro # G515946654
/ea
See details
Key Features
Color
Black
Overall Length
100 ft
Leg Length
13 mm
Standards
RoHS
Application
Storage Containers, Doors
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2180-NBR-13-D-30.48
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Overall Length
100 ft
Leg Length
13 mm
For Material Thickness - Maximum
3.5 mm
Trim Width
9.5 mm
For Material Thickness - Minimum
1 mm
Inside Length
10.75 mm
Compressed Profile Height
8 3/4 mm
Bulb Diameter
11 mm
Details
Color
Black
Item
Edge Trim Seal
Standards
RoHS
Application
Storage Containers, Doors
Includes Core
Core Included
Profile Shape
D
Includes Bulb
Bulb Included
Number of Bulbs
1
Series
GN 2180
Operating Temperature - Minimum
-22 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
212 Degrees F
Bulb Location
Side
Product Type
Edge Protection Seal
Hardness
25A (Sealing Profile), 60A (Clamping Profile)
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Alkaline Resistant, Water Resistant, Oil Resistant, Wear Resistant
Core Material
Steel
Outer Material
NBR
Bulb Material
NBR
Texture
Smooth
For Materials
Metal, Plastic, Sheet Metal
For Location
Internal Installation
Description
Edge Trim Seal, Application Storage Containers, Doors, Bulb Location Side, Color Black, For Location Internal Installation, Hardness 25A (Sealing Profile), 60A (Clamping Profile), Overall Length 100 ft, Profile Shape D, Resistance Properties Abrasion Resistant, Alkaline Resistant, Water Resistant, Oil Resistant, Wear Resistant, Standards RoHS