  • Mfr # 2180-EPDM-11.5-D-20
  • Zoro # G315946915
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
20 m
Leg Length
11.5 mm
Standards
RoHS, UL 50
Application
Storage Containers, Electrical, Doors
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
2180-EPDM-11.5-D-20
Country of Origin
Spain
Dimensions
Overall Length
20 m
Leg Length
11.5 mm
Inside Length
9 mm
Compressed Profile Height
6 3/4 mm
For Material Thickness - Maximum
2.5 mm
Trim Width
8 mm
Bulb Diameter
8.75 mm
For Material Thickness - Minimum
0.8 mm
Details
Standards
RoHS, UL 50
Application
Item
Edge Trim Seal
Color
Black
Texture
Smooth
Includes Core
Core Included
For Materials
Metal, Plastic, Sheet Metal
Resistance Properties
Bulb Location
Side
Hardness
25A (Sealing Profile), 65A (Clamping Profile)
Product Type
Edge Protection Seal
Bulb Material
EPDM
Fire Classification
UL94-HB
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Series
GN 2180
Number of Bulbs
1
For Location
Internal Installation
Core Material
Steel
Outer Material
EPDM
Includes Bulb
Bulb Included
Profile Shape
D
Operating Temperature - Maximum
212 Degrees F
Description
Edge Trim Seal, Application Storage Containers, Electrical, Doors, Bulb Location Side, Color Black, For Location Internal Installation, Hardness 25A (Sealing Profile), 65A (Clamping Profile), Overall Length 20 m, Profile Shape D, Resistance Properties Acid Resistant, Alkaline Resistant, Flame Retardant, Hot Water Resistant, Steam Resistant, UV Resistant, Weather Resistant, Standards RoHS, UL 50