  • Mfr # 818-6-9-M12X1.5-CKN-A4
  • Zoro # G711814153
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Size
M12x1.5
Thread
Partially Threaded
Plunger Material
Stainless Steel
Final Nose Force
20 N
Body Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
818-6-9-M12X1.5-CKN-A4
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M12x1.5
Overall Length
57 mm
Handle Length
32 mm
Thread Length
22 mm
Plunger Width
6 mm
Handle Diameter
22 mm
Details
Item
Indexing Plunger
Thread
Partially Threaded
Plunger Material
Final Nose Force
20 N
Body Material
Handle Material
Includes Thread-Locking Element
Thread-Locking Element Included
Nose Shape
Ball
Handle Type
Knob
Retractability
Not Retractable
Plunger Material Grade
316
Thread Pitch
1.5 mm
Plunger Projection
9 mm