  • Mfr # 814-12-15-A-SU-NI
  • Zoro # G911814182
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Size
M20x1.5
Handle Diameter
34 mm
Thread Length
31.5 mm
Initial Nose Force
11 N
Plunger Material Grade
303
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
814-12-15-A-SU-NI
Country of Origin
Germany
Dimensions
Thread Size
M20x1.5
Handle Diameter
34 mm
Thread Length
31.5 mm
Plunger Width
12 mm
Body Diameter
23 mm
Body Length
20.5 mm
Details
Item
Indexing Plungers - Lockable
Initial Nose Force
11 N
Plunger Material Grade
303
Plunger Finish
Nickel-Plated
Thread Pitch
1.5 mm
Plunger Projection
15 mm