  • Mfr # 20-60-M12-225-A
  • Zoro # G909886009
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Load Capacity
16 kN
Thread Size
M12
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Base Dia.
60 mm
Material
Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
20-60-M12-225-A
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
225 mm
Thread Size
M12
Base Dia.
60 mm
Bolt Length
49 mm
Overall Height
225 mm
Base Diameter
60 mm
Details
Item
Male-End Leveling Mount
Load Capacity
16 kN
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Material
Stainless Steel
Base
Construction
FDA 3-A Standard Compliance
FDA 3-A Standard Compliant
Swivel Angle
8 Degrees
Series
GN 20
Mounting Holes Included
No
Base Material
304 Stainless Steel
Base Shape
Round
Connection Type
Threaded Stud
Includes Mounting Holes
Mounting Holes Not Included
Description
Male-End Leveling Mount, Leveling Mount Type Swiveling Stud, Base Dia. 60 mm, Height 225 mm, Load Capacity 16 kN, Thread Size M12, Construction Stainless Steel, Includes Adjustable Sleeve with FDA-Compliant Wiper and Sealing Ring, Connection Type Threaded Stud, Bolt Length 49 mm, Base Material 304 Stainless Steel, Swivel Angle 8 Degrees , Base Shape Round, Mounting Holes Included No, FDA 3-A Standard Compliance FDA 3-A Standard Compliant, Series GN 20, Base Stainless Steel