  • Mfr # 32-60-1/2X13-75-A1-SK
  • Zoro # G408627950
/ea
Key Features
Height
3.7 in
Load Capacity
2,698 lbf
Thread Size
1/2"-13
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Base Dia.
2.36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
32-60-1/2X13-75-A1-SK
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Height
3.7 in
Thread Size
1/2"-13
Base Dia.
2.36 in
Bolt Length
2.95 in
Base Thickness
0.75 in
Hex Size
11/16 in
Overall Height
3.7 in
Base Diameter
2.36 in
Details
Item
Male-End Leveling Mount
Load Capacity
2,698 lbf
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Finish
Blue Passivated Zinc-Plated
Includes
Nut, Rubber Pad
Thrust Pad Material
Buna-N
Base Shape
Round
Swivel Angle
6 Degrees
Bolt Material
Steel
Base Material
Steel
Series
GN 32
Connection Type
Threaded Stud
Description
Male-End Leveling Mount, Leveling Mount Type Swiveling Stud, Base Dia. 2.36 in, Height 3.7 in, Load Capacity 2,698 lbf, Thread Size 1/2 In.-13, Includes Nut, Rubber Pad, Connection Type Threaded Stud, Bolt Length 2.95 in, Base Material Steel, Thrust Pad Material Buna-N, Bolt Material Steel, Swivel Angle 6 Degrees , Base Shape Round, Base Thickness 0.75 in, Series GN 32, Socket Material Not Applicable