  • Mfr # 21-100-5/8X11-150-D0-UK
  • Zoro # G008627787
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
4.98 in
Load Capacity
3,822 lbf
Thread Size
5/8"-11
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Base Dia.
3.94 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
21-100-5/8X11-150-D0-UK
Country of Origin
Germany
Dimensions
Height
4.98 in
Thread Size
5/8"-11
Base Dia.
3.94 in
Bolt Length
150 mm
Base Thickness
0.35 in
Base Diameter
3.94 in
Overall Height
6.95 in
Details
Item
Male-End Leveling Mount
Load Capacity
3,822 lbf
Leveling Mount Type
Swiveling Stud
Includes
Nut
Base Shape
Round
Bolt Material
303 Stainless Steel
Series
GN 21
Swivel Angle
6 Degrees
Mounting Holes Included
No
Base Material
304 Stainless Steel
Connection Type
Threaded Stud
Includes Mounting Holes
Mounting Holes Not Included
Description
Male-End Leveling Mount, Leveling Mount Type Swiveling Stud, Base Dia. 3.94 in, Height 4.98 in, Load Capacity 3,822 lbf, Thread Size 5/8 In.-11, Includes Nut, Connection Type Threaded Stud, Bolt Length 150 mm, Base Material 304 Stainless Steel, Thrust Pad Material Not Applicable, Bolt Material 303 Stainless Steel, Swivel Angle 6 Degrees , Base Shape Round, Mounting Holes Included No, Base Thickness 0.35 in, Series GN 21, Socket Material Not Applicable