  • Mfr # 7062.3-55-B30-NI
  • Zoro # G422731879
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
7062.3-55-B30-NI
Country of Origin
Germany
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 30 mm, Bore Thread Size M6x1.0, Collar Outside Diameter 55 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 55 mm, Collar Width 18 mm, Collar Material Stainless Steel, Collar Material Grade 316L, Thread Direction Right Hand Thread, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 1-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Impact Resistant, Bore Tolerance H10