  • Mfr # 333-1.10-10.00-A-SW
  • Zoro # G710396094
/ea
Key Features
Material
Aluminum/Zinc
Color
Black
Standards
RoHS Compliant
Overall Length
10 9/16 in
Number of Mounting Holes
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
333-1.10-10.00-A-SW
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
10 9/16 in
Screw Size
5/16"-18
Grip Length
Thread Depth
Overall Width
Grip Diameter
Details
Material
Aluminum/Zinc
Color
Black
Standards
RoHS Compliant
Item
Pull Handle
Number of Mounting Holes
2
Finish
Powder Coated
For Use With
Double-Winged Doors, Sliding Doors
Projection
Mounting Hole Center to Center
10 in
Product Type
Angled-Leg Pull Handle
Load Capacity - Parallel
955 lbf
Load Capacity - Perpendicular
506 lbf
Grip Shape
Round
Handle Shape
Bar
Projection Type
Non-Recessed
Folding Type
Fixed
Load Rating
Load Rated
Count
1
Grip Offset
ANSI/BHMA Finish
Black Powder Coated
Description
Pull Handle, Mounting Type Threaded Holes, Material Aluminum/Zinc, Finish Powder Coated, Mounting Hole Center to Center 10 in, Projection 2.6 in, Grip Thickness Not Applicable, Screw Size 5/16 In.-18, Overall Length 10.6 in, Overall Width 2.6 in, Thread Depth 0.59 in, Grip Length 9.45 in, Color Black, Degree Offset Not Applicable, Standards RoHS Compliant