  • Mfr # 666.1-1.18-5/16X18-16.00-ELG
  • Zoro # G510396188
/ea
Key Features
Material
Aluminum
Color
Silver
Overall Length
17 3/8 in
Standards
RoHS Compliant
Finish
Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
666.1-1.18-5/16X18-16.00-ELG
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Length
17 3/8 in
Overall Width
Screw Size
5/16"-18
Grip Length
Grip Diameter
Details
Material
Aluminum
Color
Silver
Item
Pull Handle
Standards
RoHS Compliant
Finish
Anodized
Number of Mounting Holes
2
Projection
Mounting Hole Center to Center
16 in
Grip Offset
ANSI/BHMA Finish
Satin Aluminum, Clear Anodized
Includes Hardware
Hardware Included
Handle Shape
Bar
Projection Type
Non-Recessed
Count
1
Product Type
Pull Handle
Grip Shape
Round
Folding Type
Fixed
Load Capacity - Perpendicular
393 lbf
Load Rating
Load Rated
Load Capacity - Parallel
1,012 lbf
Description
Pull Handle, Mounting Type Threaded Holes, Material Aluminum, Finish Anodized, Mounting Hole Center to Center 16 in, Projection 1.66 in, Grip Thickness Not Applicable, Screw Size 5/16 In.-18, Overall Length 17.4 in, Overall Width 1.2 in, Grip Length 14.82 in, Color Silver, Degree Offset Not Applicable, Standards RoHS Compliant