  • Mfr # 7072.1-42-B20-NI-B
  • Zoro # G522730918
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
7072.1-42-B20-NI-B
Country of Origin
Germany
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 20 mm, Bore Thread Size M5x0.8, Collar Outside Diameter 42 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 42 mm, Collar Width 15 mm, Collar Material Stainless Steel, Collar Material Grade 316L, Thread Direction Right Hand Thread, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion Resistant, Bore Tolerance H10