  • Mfr # 7072.1-60-B35-NI-B
  • Zoro # G022732382
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
7072.1-60-B35-NI-B
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 35 mm, Bore Thread Size M6x1.0, Collar Outside Diameter 60 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 60 mm, Collar Width 15 mm, Collar Material Stainless Steel, Collar Material Grade 316L, Thread Direction Right Hand Thread, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Corrosion Resistant, Bore Tolerance H10