  • Mfr # 7072.3-48-B25-NI
  • Zoro # G522732103
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
7072.3-48-B25-NI
Description
Shaft Collar, System of Measurement Metric, Bore Type Round, Bore Diameter 25 mm, Bore Thread Size M5x0.8, Collar Outside Diameter 48 mm, Inside Height to Flat Not Applicable, Clearance Diameter 48 mm, Collar Width 18 mm, Collar Material Stainless Steel, Collar Material Grade 316L, Thread Direction Right Hand Thread, Center to Lever Top Not Applicable, Collar Construction 2-Piece, Screw Material Stainless Steel, Resistance Properties Impact Resistant, Bore Tolerance H10