  • Mfr # 352-70-30-M10-E-70
  • Zoro # G408257997
/ea
Key Features
Height
1.18 in
Thread Size
M10
Mounting
Conveyor
Resistant To
Abrasion; Wear
Isolator Material
Natural Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
352-70-30-M10-E-70
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
1.18 in
Thread Size
M10
Tap Depth
10 mm
Overall Diameter
70 mm
Overall Height
30 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Mounting
Conveyor
Resistant To
Abrasion; Wear
Isolator Material
Natural Rubber
Stud or Tap Material
Zinc-Plated Steel
Maximum Load Sideways Shear
9,936 lbf
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Shape
Cylindrical
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Durometer
70A
Maximum Load Downward Compression
2,938 lbf
Load Sideways Shear - Maximum
44,197.51 N
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Load Downward Compression - Maximum
13,068.87 N
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
FDA Approved
Not FDA Approved
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 2,938 lbf, Overall Diameter 70 mm, Height 1.18 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 9,936 lbf, Thread Size M10, Durometer 70A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material Zinc-Plated Steel, Tap Depth 10 mm