  • Mfr # 452-30-40-M8-E-55
  • Zoro # G708258137
/ea
Key Features
Height
1.57 in
Thread Size
M8
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Maximum Load Downward Compression
175 lbf
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
452-30-40-M8-E-55
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
1.57 in
Thread Size
M8
Tap Depth
8 mm
Overall Diameter
30 mm
Overall Height
40 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
175 lbf
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Stud or Tap Material
304 Stainless Steel
Durometer
55A
Shape
Cylindrical
Maximum Load Sideways Shear
445 lbf
Isolator Material
Natural Rubber
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Load Downward Compression - Maximum
778.44 N
FDA Approved
Not FDA Approved
Load Sideways Shear - Maximum
1,979.46 N
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 175 lbf, Overall Diameter 30 mm, Height 1.57 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 445 lbf, Thread Size M8, Durometer 55A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material 304 Stainless Steel, Tap Depth 8 mm