  • Mfr # 352-125-75-M16-E-40
  • Zoro # G608259203
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Height
2.95 in
Thread Size
M16
Mounting
Conveyor
Resistant To
Abrasion; Wear
Shape
Cylindrical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
352-125-75-M16-E-40
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
2.95 in
Thread Size
M16
Overall Diameter
125 mm
Tap Depth
16 mm
Overall Height
75 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Mounting
Conveyor
Resistant To
Abrasion; Wear
Shape
Cylindrical
Maximum Load Sideways Shear
5,711 lbf
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Isolator Material
Natural Rubber
Stud or Tap Material
Zinc-Plated Steel
Maximum Load Downward Compression
4,208 lbf
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Durometer
40A
FDA Approved
Not FDA Approved
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Load Sideways Shear - Maximum
25,403.78 N
Load Downward Compression - Maximum
18,718.11 N
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 4,208 lbf, Overall Diameter 125 mm, Height 2.95 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 5,711 lbf, Thread Size M16, Durometer 40A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material Zinc-Plated Steel, Tap Depth 16 mm