  • Mfr # 452-125-75-M16-E-55
  • Zoro # G308258063
Key Features
Height
2.95 in
Thread Size
M16
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
452-125-75-M16-E-55
Country of Origin
Hungary
Dimensions
Height
2.95 in
Thread Size
M16
Overall Diameter
125 mm
Tap Depth
14 mm
Overall Height
75 mm
Details
Item
Vibration-Isolating Mount
Resistant To
Abrasion; Wear
Mounting
Conveyor
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Shape
Cylindrical
Stud or Tap Material
304 Stainless Steel
Vibration Isolator Style
One Tapped Hole
Maximum Load Downward Compression
4,523 lbf
Durometer
55A
Maximum Load Sideways Shear
6,110 lbf
Isolator Material
Natural Rubber
Load Sideways Shear - Maximum
27,178.62 N
Load Downward Compression - Maximum
20,119.3 N
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
FDA Approved
Not FDA Approved
Description
Vibration-Isolating Mount, Vibration Isolator Style One Tapped Hole, Maximum Load Downward Compression 4,523 lbf, Overall Diameter 125 mm, Height 2.95 in, Stud Length Not Applicable, Maximum Load Sideways Shear 6,110 lbf, Thread Size M16, Durometer 55A, Isolator Material Natural Rubber, Maximum Operating Temperature 176 Degrees F, Mounting Conveyor, Resistant To Abrasion; Wear, Shape Cylindrical, Stud or Tap Material 304 Stainless Steel, Tap Depth 14 mm