Wn71752-B5/16-16-5/16X24-St Clevis Fork
  • Mfr # 71752-B5/16-16-5/16X24-ST
  • Zoro # G411289176
/ea
Key Features
Material
Steel, zinc-plated
Length
42mm
Finish
Blue passivated finish
Primary Application
Clevis fork heads WN 71752 are mainly used with pneumatic or hydraulic cylinders.
Thread Size
5/16 x 24"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
71752-B5/16-16-5/16X24-ST
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
42mm
Thread Size
5/16 x 24"
Width
16mm
Fork Opening Width
8 mm
Fork Center Length
16 mm