  • Mfr # 48X48X96-OCE
  • Zoro # G914910904
/ea
See details
Key Features
Length
96 in
Width
48 in
Height
48 in
Material
Powder coated steel
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
48X48X96-OCE
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
96 in
Width
48 in
Height
48 in
Details
Material
Powder coated steel
Color
Black
Features
Cats Can Explore Outside and Get Natural Exercise, Keeps Cats Safe from Outside Predators, Keeps Cats from Escaping and Getting Lost, Protects Birds and Wildlife from Your Cats, Reduce Free Roaming and Feral Cat Communities, Easily Expandable for Future Growth, Easy Set Up Only A Few Tools Required, Build Your Own or Get Pre-Made Packages, Powder Coated for Long Durable Lifespan, Heavy Duty 3/16" Welded 2" x 2" wire, Optional Canvas Tops Available, Hundreds of Configuration Available
Includes
(1) 48" X 48" X 96" Outdoor Catio Enclosure, (8) 8" X 48" Catio Shelves, (2) 24" X 48" Raised Flooring, (1) 48" X 48" Canvas Top
For Use With
Pets Cats
Shape
Square
Finish
Powdercoated
Description
  • • Cats Can Explore Outside and Get Natural Exercise
  • • Keeps Cats Safe from Outside Predators
  • • Keeps Cats from Escaping and Getting Lost
  • • Protects Birds and Wildlife from Your Cats
  • • Reduce Free Roaming and Feral Cat Communities
  • • Easily Expandable for Future Growth
  • • Easy Set Up Only A Few Tools Required
  • • Build Your Own or Get Pre-Made Packages
  • • Powder Coated for Long Durable Lifespan
  • • Heavy Duty 3/16" Welded 2" x 2" wire