  • Mfr # MC0650-6.00-RS-145-1V5
  • Zoro # G7110065
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Style
Open
Number of Channels
2
Frame Stay
Twist In Twist Out Alum Bar
Outside Width
7.3 in
Series
M
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MC0650-6.00-RS-145-1V5
Country of Origin
Germany
Dimensions
Outside Width
7.3 in
Cavity Width
6 in
Cavity Height
1.5 in
Loop Length
23.07 in
Loop Height
13.66 in
Height
2.2 in
Length
60 in
Bend Radius
5.71 in
Length (Straight Wireway)
5 ft
Mounting Hole Diameter
0.24 in
For Carrier Outside Height
2.24 in
For Carrier Outside Width
7.34 in
Accessory Width
7.3 in
Max. Cable Dia.
1.18 in
Details
Item
Cable and Hose Carrier
Style
Open
Number of Channels
2
Frame Stay
Twist In Twist Out Alum Bar
Series
M
Link to Link Pitch
2.6 in
Number of Links
24
Crossbar Material
Aluminum
Includes
No Bracket Included
Type
Varitrak MC Nylon/Alum
For Use With
4NGP7
Color
Black/Silver
Carrier Links Material
Plastic
Features
Dirt-Resistant, Encapsulated
Crossbar Style
Hinged Snap-On
Mounting Brackets Included
No
Carrier Design
Crossbar Opening Design
Opens Inside and Outside
Description
Cable and Hose Carrier, Crossbar Style Hinged Snap-On, Carrier Design Open, Cavity Width 6 in, Cavity Height 1.5 in, Height 2.2 in, Outside Width 7.3 in, Bend Radius 5.71 in, Link to Link Pitch 2.6 in, Mounting Brackets Included No, Carrier Links Material Plastic, Crossbar Material Aluminum, Length 60 in, For Use With 4NGP7, Frame Stay Twist In Twist Out Alum Bar, Includes No Bracket Included, Loop Height 13.66 in, Loop Length 23.07 in, Number of Links 24, Style Open, Type Varitrak MC Nylon/Alum