  • Mfr # HGPW-32-165-BK
  • Zoro # G003551452
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
High-Density Polyethylene
Nominal Sleeve I.D.
1"
Length
165'
Walll Thickness
2.5 mm
Properties
UV Resistance
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HGPW-32-165-BK
Country of Origin
India
Dimensions
Length
165'
Walll Thickness
2.5 mm
Details
Material
High-Density Polyethylene
Nominal Sleeve I.D.
1"
Item
Spiral Wrap
Properties
UV Resistance
Nominal OD
32 mm
Operating Temperature
-40°F to 280°F
Tensile Strength @Break
360 kg/cm2
Pitch
22mm/0.87”