  • Mfr # CT-12-75-100-NT
  • Zoro # G115913148
Key Features
Nominal Max. Bundle Dia.
3.15 in
Color
Natural
Material
Nylon 6-6
Tensile Strength
75 lbs
Design
Self-Locking
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CT-12-75-100-NT
Country of Origin
China
Dimensions
Nominal Length
12 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.15 in
Details
Item
Natural Cable Zip Ties
Color
Natural
Material
Nylon 6-6
Tensile Strength
75 lbs
Design
Self-Locking
Description
Kable Kontrol Clear nylon cable zip ties are the ideal high-quality, durable, and cost-effective option for all indoor zip tie applications where your cable zip ties will be used for bundling wires or securing objects. In some cases, clear zip ties are referred to colloquially to as white cable ties. However, these cable ties are not actually transparent or see-through. instead, they are natural nylon. These natural cable zip ties are specifically manufactured to be used for indoor or in-wall cable bundling due to the fact that these cable zip ties meet industry standards for low smoke production. Natural nylon zip ties can be used outdoors however, they will only serve as a temporary solution since they are not UV protected. If you are looking for cable ties that provide greater resistance to the sun look no further than our UV black nylon cable ties which provide greater resistance to weather exposure than their counterparts in colored and natural nylon cable ties, making them a cost-effective and durable method for securing any bundle or item outside. Our clear zip ties are available from 4in to 60in in length as well as numerous tensile breaking strengths. If you need a cable tie that will provide even more durability than any nylon cable tie look no further our stainless steel cable ties are virtually incorruptible by outdoor exposure.