  • Mfr # KDRB26HE01
  • Zoro # G6890606
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
208/240V AC
Max. HP
7.5 hp
Max. Output Amps
24.2 A
Application
Conveyors, HVAC Chillers, Oil Rigs, Pumps, Sprinkler Irrigation Systems
Phase
Three
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KDRB26HE01
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
12.25
Depth
6.75
Width
12.5
Overall Depth
6.75 in
Overall Width
12.5 in
Overall Height
12.25 in
Details
Item
Input Line Reactor
Enclosure
UL Type 1
Input Voltage
208/240V AC
Max. HP
7.5 hp
Max. Output Amps
24.2 A
Application
Phase
Three
Filter Type
High Z
Watts Loss
66.5 W
Standards
UL Listed
Features
Function
Eliminate AC Drive Nuissance Tripping and Reduce Harmonics
Impedance
5 %
Maximum Output Power
Maximum Output Current
26 A
Frequency
50/60 Hz
Enclosure Type
UL Type 1
For Use With
Variable Frequency Drive
Description
Input Line Reactor, UL Type 1, Filter Type High Z, Maximum Output Power 7.5 hp, 208/240V AC, Maximum Output Current 26 A, Watts Loss 66.5 W, Overall Height 12.25 in, Overall Width 12.5 in, Overall Depth 6.75 in