  • Mfr # 11/23THY-CIM20M34-FTI-B7
  • Zoro # G1612725
/ea
Key Features
Pipe Size
1-1/2"
Connection Type
Threaded
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
400 psi @ 150 Degrees F WOG, 250 psi @ 406 Degrees F WSP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
11/23THY-CIM20M34-FTI-B7
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1-1/2"
Length
5-3/4"
Height
5 3/4 in
Mesh Size
20 mesh
Port 1 Connection Size
1 1/2 in
Port 2 Connection Size
1 1/2 in
Port 3 Connection Size
3/4 in
Details
Item
Y Strainer
Connection Type
Threaded
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
Standards
ASTM A126 Class B
Blow-off Port
3/4"
Class
250
Gasket Material
Fiber
Mesh
20
Screen Area
18.85 sq in
For Use With
Gas, Oil, Steam, Water
Port 3 Connection Type
NPT
Micron Rating
840 micron
Strainer Type
Mesh
Maximum Pressure
250 psi @ 406 Degrees F WSP, 400 psi @ 150 Degrees F WOG
Cv Flow Factor
42 gpm
Seal Material
Graphite
Maximum Pressure at 100 deg F
400 psi
Blow Off Port
3/4 in
Series
B7
Includes Screen
Yes
Port 2 Connection Type
NPT
Port 1 Connection Type
Maximum Temperature
406 Degrees F
Description
Y Strainer, Pipe Size 1 1/2 in, Maximum Pressure at 100 deg F 400 psi, Length 5 3/4 in, Height 5 3/4 in, Blow Off Port 3/4 in, Screen Material 304 Stainless Steel, Perforated Screen Size Not Applicable, Mesh Size 0.034 in, Housing Material Cast Iron, Class 250, Cv Flow Factor 42 gpm, For Use With Gas, Oil, Steam, Water, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 400 psi, Maximum Temperature 406 Degrees F, Micron Rating 840 micron, Port 1 Connection Size 1 1/2 in