  • Mfr # 11/43THY-CIM20M34-FTI-B7
  • Zoro # G1613206
/ea
Key Features
Pipe Size
1-1/4"
Connection Type
Threaded
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
400 psi @ 150 Degrees F WOG, 250 psi @ 406 Degrees F WSP
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
11/43THY-CIM20M34-FTI-B7
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
1-1/4"
Length
5"
Height
5 in
Mesh Size
20 mesh
Port 2 Connection Size
1 1/4 in
Port 1 Connection Size
1 1/4 in
Port 3 Connection Size
3/4 in
Details
Item
Y Strainer
Connection Type
Threaded
Screen Material
304 Stainless Steel
Housing Material
Cast iron
Max. Pressure
Standards
ASTM A126 Class B
Mesh
20
Blow-off Port
3/4"
Gasket Material
Fiber
Class
250
Screen Area
12.94 sq in
Includes Screen
Yes
Maximum Temperature
406 Degrees F
Cv Flow Factor
38 gpm
For Use With
Gas, Oil, Steam, Water
Micron Rating
840 micron
Seal Material
Graphite
Port 2 Connection Type
NPT
Maximum Pressure at 100 deg F
400 psi
Port 1 Connection Type
NPT
Strainer Type
Mesh
Port 3 Connection Type
Series
B7
Maximum Pressure
250 psi @ 406 Degrees F WSP, 400 psi @ 150 Degrees F WOG
Blow Off Port
3/4 in
Description
Y Strainer, Pipe Size 1 1/4 in, Maximum Pressure at 100 deg F 400 psi, Length 5 in, Height 5 in, Blow Off Port 3/4 in, Screen Material 304 Stainless Steel, Perforated Screen Size Not Applicable, Mesh Size 0.034 in, Housing Material Cast Iron, Class 250, Cv Flow Factor 38 gpm, For Use With Gas, Oil, Steam, Water, Includes Screen Screen Included, Maximum Pressure 400 psi, Maximum Temperature 406 Degrees F, Micron Rating 840 micron, Port 1 Connection Size 1 1/4 in, Port 1 Connection Type NPT