  • Zoro # G4431253
/ea
Key Features
Shoulder Style
With Shoulder
System of Measurement
Inch
Thread Size
3/4"-10
Shank Length
2 in
Eye Inside Diameter
1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
K2028-LT
Zoro #
G4431253
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
3/4"-10
Shank Length
2 in
Eye Inside Diameter
1-1/2 in
Overall Length
5-1/2 in
Thread Length
2"
Screw Size
3/4 in
Shoulder Length
9/32 in
Eye Outside Diameter
2 13/16 in
Shoulder Diameter
1-3/16 in
Shank Diameter
3/4 in
Eye Outside Dia.
Dia./Thread Size
Eye Inside Dia.
Shoulder Dia.
1.12 in to 1.25 in
Shank Dia.
Details
Item
Eye Bolt
Shoulder Style
With Shoulder
System of Measurement
Inch
Material
Steel
Finish
Plain
Working Load Limit
6,400 lb
Application
Lifting
Min. Tensile Strength
95,000 psi
Eyebolt Type
Lift with Shoulder
Type
Machinery Eye Bolt
Eye Closure
Closed
Globally Sourced
Made in USA*
Tensile Strength
95,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.15
Standards
ASME B18.15
Thread Type
Coarse
Material Quality Standard
ASTM A489
Includes Nut
Nut Not Included
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
ASTM F541
Drive Type
No Drive
Thread Style
Fully Threaded
Pack Size
Small Pack
Material Grade/Class
Working Load Limit - Force
6,400 lbf
Description
Machinery Eye Bolt, System of Measurement Inch, Eyebolt Type Lift with Shoulder, Material Steel, Finish Plain, Thread Size 3/4 In.-10, Thread Length 2 in, Shank Dia. 3/4 in, Shank Length 2 in, Shoulder Dia. 1.12 in to 1.25 in, Shoulder Length 9/32 in, Eye Inside Dia. 1 1/2 in, Eye Outside Dia. 2 13/16 in, Overall Length 5 1/2 in, Min. Tensile Strength 95,000 psi, Working Load Limit 6,400 lb