  • Mfr # M5C60KCS
  • Zoro # G2467202
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Thread Size
M5-0.80
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Drive Size
4 mm
Tensile Strength
174,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
M5C60KCS
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Screw Length
60 mm
Drive Size
4 mm
Head Height
5 mm
Vented Hole Size
Not Vented
Thread Length
22 mm
Min. Thread Length
22 mm
Minimum Thread Length
22 mm
Maximum Head Height
5 mm
Dia./Thread Size
Length
60 mm
Head Dia.
8.27 to 8.5mm
Details
Item
Socket Head Cap Screw
Material
Alloy Steel
Finish
Black Oxide
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Tensile Strength
174,000 psi
Standards
ASME B18.3, ASTM A574
System of Measurement
Metric
Rockwell Hardness
C38 to C43
Class
4g
Fastener Thread Type
Metric Coarse
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Thread Type
Coarse
Thread Pitch
0.8 mm
Pack Size
Small Pack
Dimensional Standards
ASME B18.3
Thread Fit
4g
Material Quality Standards
ASTM A574
Fastener Finish
Material Grade
Screw Style
Socket Head Cap Screw
Screw Head Type
Cylindrical
Basic Material
Steel
Min. Tensile Strength
1220N psi
Fastener Industry Standards
ASME B18.3, ASTM A574
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Metric, Drive Type Socket, Drive Size 4 mm, Material Alloy Steel, Finish Black Oxide, Thread Size M5-0.8, Minimum Thread Length 22 mm, Fastener Length 60 mm, Head Height 5 mm, Pack Size Small Pack, Thread Style Partially Threaded, Special Features Not Applicable, Countersink Angle Not Applicable, Dimensional Standards ASME B18.3, Flange Diameter Not Applicable, Flange Thickness Not Applicable, Material Quality Standards ASTM A574