  • Mfr # KT-LED63PSHID-H-EX39-8CSB-D
  • Zoro # G200905812
Key Features
Voltage
120 to 277V
Watts
63 W
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
HID
Bulb Housing
Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KT-LED63PSHID-H-EX39-8CSB-D
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Length
10 3/4 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Bulb Dia.
3 1/4 in
Details
Item
HID Replacement LED Bulb
Voltage
120 to 277V
Watts
63 W
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
HID
Bulb Housing
Metal
Color Temperature
3000K, 4000K, 5000K
Dimmable
No
Lumens
9,450 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
High Output
Yes
Bulb Start Type
Instant
Light Color
White
Bulb Operating Temp. Range
-20 Degrees to 140 Degrees F
Bulb Beam Angle
180 Degrees
Amps
0.53 A
Rough Service
No
Bulb Primary Application
Canopy, Security, Shoebox, Wall Pack
Bulb Power Source
Direct Wired
Energy Star Compliant
For Enclosed Fixtures
Yes
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Color Rendering Index
80
Three-Way
Light Distribution
180 Degrees
Features
Bulb Designation
KT-LED63HID-H-EX39-850-D
Trade Number
KT-LED63HID-H-EX39-850-D
Wattage Equivalency
250W MH
Shatter-Resistant
Standards
cULus Listed, RoHS Compliant, UL Listed
Bulb Finish
Clear
For Use With
CA Title 20 Compliant
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees F
Compliance Type
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
No Dimming
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC)
Color Selectable
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Lumen Selectable
Series
DirectDrive
Bulb Style
Corncob
Metal Halide Wattage Equivalency
250 W
Description
HID Replacement LED Bulb, Bulb Dia. 3 1/4 in, Bulb Shape HID, Bulb Style Corncob, Color Temperature 3000K, 4000K, 5000K, Lumens 9,450 lm, Light Technology LED, Metal Halide Wattage Equivalency 250 W, Shatter-Resistant No, Voltage 120 to 277V, Watts 63 W, Length 10 3/4 in, Bulb Base Type Mogul Screw (EX39), Bulb Housing Metal, Color Rendering Index 80, Fan Cooling Not Applicable, For Enclosed Fixtures Yes, Lumen Selectable No, Bulb Manufacturers Warranty Length 5 yr, Bulb Beam Angle 180 Degrees