  • Mfr # KT-LED45PSHID-H-E26-8CSB-D
  • Zoro # G400905858
Key Features
Voltage
120 to 277V
Watts
45 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
HID
Bulb Housing
Metal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
KT-LED45PSHID-H-E26-8CSB-D
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Bulb Dia.
3 1/4 in
Length
8 3/4 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Details
Item
HID Replacement LED Bulb
Voltage
120 to 277V
Watts
45 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
HID
Bulb Housing
Metal
Color Temperature
5000K
Dimmable
No
Lumens
6,400 lm
Rated Life
50,000 hr
Light Technology
LED
Wattage Equivalency
175W MH
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Light Distribution
180 Degrees
Color Rendering Index
85
Energy Star Compliant
No
Light Color
White
High Output
Yes
Standards
cULus Listed, RoHS Compliant, UL Listed
Bulb Start Type
Instant
Bulb Power Source
Direct Wired
Three-Way
Bulb Operating Temp. Range
-20 Degrees to 140 Degrees F
Rough Service
Shatter-Resistant
Bulb Beam Angle
180 Degrees
Features
Bulb Primary Application
Canopy, Security, Shoebox, Wall Pack
Bulb Designation
KT-LED45HID-H-E26-850-D
Amps
0.38 A
Trade Number
KT-LED45HID-H-E26-850-D
Bulb Finish
Clear
For Enclosed Fixtures
Yes
CA Title 20 Compliant
For Use With
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees F
Compliance Type
Dimming Method
No Dimming
Dimming Type
No Dimming
Color Selectable
Series
800
Bulb Style
Corncob
Lumen Selectable
Metal Halide Wattage Equivalency
175 W
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Description
HID Replacement LED Bulb, Bulb Dia. 3 1/4 in, Bulb Shape HID, Bulb Style Corncob, Color Temperature 5000K, Lumens 6,400 lm, Light Technology LED, Metal Halide Wattage Equivalency 175 W, Shatter-Resistant No, Voltage 120 to 277V, Watts 45 W, Length 8 3/4 in, Bulb Base Type Medium Screw (E26), Bulb Housing Metal, Color Rendering Index 85, Fan Cooling Not Applicable, For Enclosed Fixtures Yes, Lumen Selectable No, Bulb Manufacturers Warranty Length 5 yr, Bulb Beam Angle 180 Degrees