  • Mfr # KRHG2.5-100R
  • Zoro # G904670146
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Alloy Steel
Minimum Teeth Hardness
225 HB
Pitch Height
27.5 mm
System of Measurement
Metric
Maximum Teeth Hardness
285 HB
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KRHG2.5-100R
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Height
27.5 mm
Overall Length
100 mm
Face Width
20 mm
Overall Height
30 mm
Details
Item
Gear Rack
Material
Alloy Steel
Minimum Teeth Hardness
225 HB
System of Measurement
Metric
Maximum Teeth Hardness
285 HB
Material Grade
SCM440
Pressure Angle
20 Degrees
Number of Teeth
10
Helix Direction
Right Hand
Teeth Heat Treatment
Hardened Teeth
Spiral Angle
21.5 Degrees
Tapped Mounting Holes
No
Metric Module Pitch
2.5
Description
Gear Rack, Face Width 20 mm, Helix Direction Right Hand, Material Alloy Steel, Material Grade SCM440, Maximum Teeth Hardness 285 HB, Metric Module Pitch 2.5, Minimum Teeth Hardness 225 HB, Number of Teeth 10, Overall Height 30 mm, Overall Length 100 mm, Pitch Height 27.5 mm