  • Zoro # G804845446
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
24 mm
Hub Projection
12 mm
Mounting Distance
48.4 mm
Metric Module Pitch
3.14
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SRTB1-100
Zoro #
G804845446
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Length
24 mm
Bore Diameter Tolerance
+/- 0.2 mm
Outside Diameter
100 mm
Bore Diameter
15 mm
Hub Diameter
50 mm
Face Width
12 mm
Details
Item
Ratchet Gear
Hub Projection
12 mm
Mounting Distance
48.4 mm
Metric Module Pitch
3.14
System of Measurement
Metric
Finish
Black Oxide
Gear Shape
T9
Maximum Teeth Hardness
60 HRC
Number of Teeth
100
Bore Type
Plain
Teeth Angle
60 Degrees
Center Distance
62.16 mm