  • Mfr # KB2405-1-PLTMX
  • Zoro # G901770252
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wattage Output
5kW
Voltage
240V
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KB2405-1-PLTMX
Country of Origin
United States
Details
Wattage Output
5kW
Voltage
240V
Phase
1
Item
Electric Unit Heater
Description
King’s KB PlatinumX series unit heaters are the most full-featured unit heaters on the market, with in-built electronic thermostat for accuracy and remote control for simple operation. Comes standard with a provision for adding an optional 24V thermostat for remote temperature control, making it compatible with Nest Thermostats. Includes integrated summer fan only and thermostat timer modes, the KB PlatinumX has you covered. Designed for use as primary or supplemental heat sources in large or exposed areas, including high-rise buildings, stores, warehouses, garages, water treatment and fire room vaults to prevent freezing. Spiral finned steel elements and high CFM ensure even air distribution producing cooler element operation, prolonging heater life. By combining the highest quality components, with a dynamically balanced fan blade, the KB PlatinumX unit heater will provide years of trouble-free service. Includes universal wall/ceiling bracket for simple installation. Energy-Saving PlatinumX Electronic Temperature Controller. Built-In Provision for Optional 24V Remote Thermostat. Compatible with NEST / Any 24V WIFI Stat. Remote Control Included with Wall Holder. Summer Fan Only & Timer Modes. Adjustable Louvers to Direct Air. Built-In Fan Delay to Dissipate Heat. High Mass Steel Fin Heat Exchanger. Patented Smart Limit Protection®. Permanent Lubricated Unit Bearing Motor. Universal Wall/Ceiling Bracket Included.