  • Mfr # KBP2406-3MP-MB-PLTMX
  • Zoro # G322646938
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Heater, Mounting Bracket, Remote Control
Air Temp. Rise
47°F - 8°F
Housing Color
Gray
Overall Height
13.5 in
Overall Width
9.5 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KBP2406-3MP-MB-PLTMX
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
13.5 in
Overall Width
9.5 in
Details
Includes
Air Temp. Rise
47°F - 8°F
Housing Color
Gray
Standards
cULus
Housing Material
Steel
Phase
1 or 3
Air Flow
385
Amperage
13.7 A
Item
Heater
Horizontal Air Throw
12 ft
Wattage Output
5700 W
Voltage
240 V
Description
King’s KBP PlatinumX series unit heaters are the most full-featured compact unit heaters, with in-built electronic thermostat for accuracy and remote control for simple operation. Comes standard with a provision for adding an optional 24V thermostat, allowing for remote temperature control or integration with a building management system (BMS). Combined with summer fan-only and thermostat timer modes, the KBP PlatinumX adapts to your needs year-round. Designed for rugged performance, the flow-through design efficiently moves air by pulling air from the back of the heater and discharges it out the front, easily heating a large space. The integral fan delay continues to dissipate heat from the elements during the cool down period, maximizing the heat exchange in the room. King’s exclusive dual Pic-A-Watt steel fin elements allow customers to select from a range of wattage options, tailoring the heater to an area’s specific heating requirements.