  • Mfr # K0162.0080XCO
  • Zoro # G2550301
/ea
Key Features
Style
No Handle
Type
No Handle
Standards
RoHS
Material
Aluminum
Base Dia. (In.)
0.94
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0162.0080XCO
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.94
Diameter
3.15"
Outside Dia.
80.00mm
Bore Dia.
3/8 in
Hub Height
16 mm
Overall Diameter
80 mm
Wheel Height
28 mm
Hub Diameter
24 mm
Bore Diameter
3/8 in
Details
Style
Type
Standards
RoHS
Item
Hand Wheel
Material
Aluminum
Bore
0.375"
Finish
Zinc-Plated
Handle
No
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Wheel Material
Wheel Type
Spoke
Includes Handle
Handle Not Included
Description
Hand Wheel, Unthreaded Hole, Outside Dia. 80.00mm, Handle Type Not Applicable, Bore Dia. 3/8 in, Features Not Applicable, Finish - Machining Bright (Uncoated)