  • Mfr # K0120.110X40
  • Zoro # G7329351
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
3/4
Color
Silver
Diameter
28mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated (Handle)
Height
41mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0120.110X40
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
28mm
Height
41mm
Length
83mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
107 mm
Width
1.10"
Height (In.)
0.97
Overall Height
108.5 mm
Handle Height - Minimum
65 mm
Handle Height - Maximum
68.5 mm
Thread Length
40 mm
Hub Height
40.5 mm
Handle Length
83 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Steel
Style
Classic Ball
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Components
Steel
Type
External Thread
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Handle Type
Ball Knob
Components Material
Handle Material
Thread Standard
Metric
Thread Material
Handle Angle
20 Degrees
Measurement System
Metric
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Steel, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 40.00mm, Overall Height 108.5 mm, Overall Length 107 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud