  • Mfr # K0120.110X70
  • Zoro # G7329537
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
28mm
Height
41mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0120.110X70
Base Dia. (In.)
3/4
Diameter
28mm
Height
41mm
Length
83mm
Screw Length
70.00mm
Thread Size
M10
Overall Length
107 mm
Overall Height
138.5 mm
Width
1.10"
Height (In.)
0.97
Handle Height - Maximum
68.5 mm
Hub Height
40.5 mm
Thread Length
70 mm
Handle Height - Minimum
65 mm
Handle Length
83 mm
Handle Material
Measurement System
Metric
Thread Material
Handle Angle
20 Degrees
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Steel, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M10, Thread Standard Metric, Screw Length 70.00mm, Overall Height 138.5 mm, Overall Length 107 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud