  • Mfr # K0120.216X90
  • Zoro # G7292330
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.91
Color
Silver
Diameter
35mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated (Handle)
Height
50mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0120.216X90
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.91
Diameter
35mm
Height
50mm
Length
108mm
Screw Length
90.00mm
Thread Size
M16
Overall Length
138.5 mm
Overall Height
174 mm
Width
1.38"
Height (In.)
1.12
Thread Length
90 mm
Details
Color
Silver
Finish
Knob Type
Adjustable Handle
Material
Steel
Style
Classic Ball
Components
Steel
Standards
DIN EN ISO 4753, RoHS
Type
External Thread
Thread Type
External
Item
Adjustable Handle
Thread Standard
Metric
Handle Material
Handle Type
Ball Knob
Components Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Ball Knob, Handle Material Steel, Components Material Steel, Color Silver, Thread Size M16, Thread Standard Metric, Screw Length 90.00mm, Overall Height 174 mm, Overall Length 138.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud