  • Mfr # K0738.2A41X30
  • Zoro # G7269641
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts), Powder Coated
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0738.2A41X30
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
Length
65mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Height (In.)
Overall Height
62.2 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Thread Length
30 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Handle Length
65 mm
Details
Color
Black
Finish
Thread Standard
UNC
Components Material
Steel
Thread Material
Steel
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 30.00mm, Overall Height 62.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated