  • Mfr # K0737.2A42X35
  • Zoro # G7330377
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0737.2A42X35
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
Length
65mm
Screw Length
35.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Overall Height
67.2 mm
Height (In.)
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Handle Length
65 mm
Hub Height
28.5 mm
Thread Length
35 mm
Details
Color
Orange
Thread Standard
UNC
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 35.00mm, Overall Height 67.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated