  • Mfr # K0737.2A32X20
  • Zoro # G7299069
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0737.2A32X20
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
Length
65mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
52.2 mm
Height (In.)
Width
0.73"
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Hub Height
28.5 mm
Thread Length
20 mm
Handle Length
65 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Details
Color
Orange
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 20.00mm, Overall Height 52.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated