  • Mfr # K0737.2A32X60
  • Zoro # G7298840
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0737.2A32X60
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
1.12"
Length
65mm
Screw Length
60.00mm
Thread Size
5/16"-18
Overall Length
74.5 mm
Height (In.)
Overall Height
92.2 mm
Width
0.73"
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Thread Length
60 mm
Handle Length
65 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Details
Color
Orange
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size 5/16 In.-18, Thread Standard UNC, Screw Length 60.00mm, Overall Height 92.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated