  • Mfr # K0738.2062X20
  • Zoro # G7281788
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0738.2062X20
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
20.00mm
Thread Size
M6
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Overall Height
52.2 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Handle Length
65 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Thread Length
20 mm
Details
Color
Orange
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M6, Thread Standard Metric, Screw Length 20.00mm, Overall Height 52.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated