  • Mfr # K0738.2081X25
  • Zoro # G7282129
Color
Black
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
K0738.2081X25
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
25.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Width
0.73"
Overall Height
57.2 mm
Hub Height
28.5 mm
Thread Length
25 mm
Handle Length
65 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Details
Color
Black
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 25.00mm, Overall Height 57.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated