  • Mfr # K0738.2082X30
  • Zoro # G7282110
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0738.2082X30
Diameter
18.5mm
Height
28.5mm
Length
65mm
Screw Length
30.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
62.2 mm
Width
0.73"
Thread Length
30 mm
Handle Height - Minimum
29.2 mm
Handle Height - Maximum
32.2 mm
Hub Height
28.5 mm
Handle Length
65 mm
Details
Color
Orange
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 30.00mm, Overall Height 62.2 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated