  • Mfr # K0738.3A42X40
  • Zoro # G7282180
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Orange
Diameter
21.2mm
Finish
Uncoated (Parts), Powder Coated
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
K0738.3A42X40
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21.2mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
40.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
91 mm
Overall Height
82 mm
Width
0.83"
Height (In.)
1.46
Handle Height - Maximum
42 mm
Thread Length
40 mm
Handle Length
80 mm
Handle Height - Minimum
38 mm
Hub Height
37 mm
Details
Color
Orange
Finish
Thread Standard
UNC
Thread Material
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Stainless Steel, Color Orange, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 40.00mm, Overall Height 82 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated