  • Mfr # K0737.3A42X55
  • Zoro # G7281858
Color
Orange
Diameter
21.2mm
Height
37mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0737.3A42X55
Diameter
21.2mm
Height
37mm
Length
80mm
Screw Length
55.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
91 mm
Width
0.83"
Overall Height
97 mm
Hub Height
37 mm
Handle Height - Minimum
38 mm
Handle Length
80 mm
Thread Length
55 mm
Handle Height - Maximum
42 mm
Details
Color
Orange
Description
Adjustable Handle, Handle Type Straight, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 55.00mm, Overall Height 97 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated