  • Mfr # K0122.92A41X45
  • Zoro # G7272557
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Black
Diameter
18.5mm
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.92A41X45
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
45.00mm
Thread Size
3/8"-16
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
90.5 mm
Height (In.)
1.26
Width
0.73"
Thread Length
45 mm
Hub Height
32 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Handle Length
65 mm
Details
Color
Black
Material
Diecast Zinc, Steel, Stainless Steel
Thread Standard
UNC
Measurement System
Inch
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size 3/8 In.-16, Thread Standard UNC, Screw Length 45.00mm, Overall Height 90.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated