  • Mfr # K0122.92082X15
  • Zoro # G7341778
/ea
Key Features
Base Dia. (In.)
0.53
Color
Orange
Diameter
18.5mm
Finish
Black Oxide (Parts), Uncoated (Caps), Powder Coated
Height
32mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K0122.92082X15
Country of Origin
Germany
Dimensions
Base Dia. (In.)
0.53
Diameter
18.5mm
Height
32mm
Length
65mm
Screw Length
15.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
74.5 mm
Overall Height
60.5 mm
Width
0.73"
Height (In.)
1.26
Hub Height
32 mm
Handle Height - Minimum
42.5 mm
Handle Height - Maximum
45.5 mm
Handle Length
65 mm
Thread Length
15 mm
Details
Color
Orange
Finish
Knob Type
Clamp Knob
Material
Diecast Zinc, Steel
Style
Modern Design
Components
Steel
Item
Adjustable Handle
Type
External Thread
Standards
DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS
Thread Type
External
Components Material
Steel
Thread Standard
Metric
Handle Material
Zinc
Finish - Machining
Powder Coated
Handle Type
Teardrop
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Orange, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 15.00mm, Overall Height 60.5 mm, Overall Length 74.5 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated