  • Mfr # K0122.93081X55
  • Zoro # G7273275
Base Dia. (In.)
0.63
Color
Black
Diameter
21mm
Height
41.5mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
K0122.93081X55
Base Dia. (In.)
0.63
Diameter
21mm
Height
41.5mm
Length
80mm
Screw Length
55.00mm
Thread Size
M8
Overall Length
91 mm
Height (In.)
1.63
Width
0.83"
Overall Height
113.5 mm
Hub Height
41.5 mm
Handle Height - Minimum
54.5 mm
Handle Height - Maximum
58.5 mm
Handle Length
80 mm
Thread Length
55 mm
Details
Color
Black
Knob Type
Clamp Knob
Material
Diecast Zinc, Steel
Thread Standard
Metric
Measurement System
Metric
Thread Material
Description
Adjustable Handle, Handle Type Teardrop, Handle Material Zinc, Components Material Steel, Color Black, Thread Size M8, Thread Standard Metric, Screw Length 55.00mm, Overall Height 113.5 mm, Overall Length 91 mm, Thread Type External, Standards DIN EN 12844, DIN EN ISO 4753, RoHS, Mounting Type Threaded Stud, Finish - Machining Powder Coated